מערכת לזיהוי מפיצי FakeNews בטוויטר

מייד עם ההכרזה על בחירות בישראל, זוהו עשרות נסיונות של גורמים זרים להשפיע על השיח הפוליטי בקרב הציבור בישראל באמצעות הפצת Fake News. בדומה לאופן הפעולה בבחירות בארה"ב, להצבעה על ה Brexit בבריטניה וכן בבחירות בצרפת ובמדינות נוספות באירופה, מתווה הפעולה של הגורמים העוינים מכוון את המידע הפיקטיבי אל עבר מובילי דעת קהל ומפתה אותם להפיצו מחדש ובכך להקנות למידע לגיטימיות בקרב הציבור.
מובילי דעת הקהל בישראל שנמצאים בראש רשימת המטרות של הגורמים העוינים הינם עיתונאים.

מתוך מחויבות חברתית כנה, רצון לשמור על טוהר הבחירות וכן מתוך השקפת עולם המאמינה כי חייבים להחזיר את השיח ברשתות החברתיות לאנשים אמיתיים, בחברת °commun.it 360 פיתחנו, בשיתוף עם יחידת המו“פ של משרד החוץ, כלי יעודי שמטרתו לסייע לקהילת החוקרים והמומחים העוסקים בנושא, לזהות, לאכן ואף להביא לסגירתם המהירה של חשבונות טוויטר המעורבים בנסיונות להפצת Fake News בישראל. הכלי מאפשר לכל מוביל דעה לשתף באופן אנונימי את רשימת החשבונות אותם הוא חסם (block list), ולהנגישם עבור כלל קהילת החוקרים והמומחים בישראל. המידע הקולקטיבי שיאסף באמצעות הכלי יעמוד לרשות כל חוקר, מומחה ו/או מוביל דעת קהל שיבחר לקחת חלק בפרוייקט.

בשלב זה הכלי מוגש עבור עיתונאים וחוקרים מוכרים. במידה ויזוהו קהלי מטרה נוספים תבחן הכללתם.

אני עיתונאי/ית ורוצה לעזור

איך זה עובד:

1. התחברו עם חשבון הטוויטר שלכם לאפליקציה שלנו.
2. רשימת החשבונות החסומים שלכם (block list) תטען באופן אוטומטי למסד נתונים מאוחד ואנונימי יחד עם כל רשימות החסומים של שאר משתתפי הפרוייקט.
3. המשיכו לחסום (block) ולדווח (לטוויטר) על חשבונות עויינים כפי שעשיתם עד עכשיו, כל חסימה חדשה תטען אוטומטית גם היא.
4. המידע במסד הנתונים המאוחד ישותף עם קהילת המומחים בישראל, ייחקר, יוצלב וילמד.
5. חשבונות עויינים יועברו לנציגי חברת טוויטר עם כל ההוכחות הנדרשות לצורך סגירתם.

חשוב להדגיש: ההתחברות אינה נותנת לנו גישה להודעות אישיות או אפשרות לשלוח ולקרוא ציוצים שנשלחו דרך הפרופיל שלכם/ן. אנו נקבל גישה אך ורק לרשימת החשבונות שחסמת/ן. הכלי נטול אג׳נדה פוליטית או מסחרית, המטרה שלנו היא לתת שירות סייבר הגנתי לכתבים ישראליים ולמנוע את זיהום השיח על ידי גורמים עוינים.

אני עיתונאי/ית ורוצה לעזור

הי, כבר חשפנו רשת בוטים:

תוכלו לקרוא כל כך בפוסט הזה ולהתעדכן ברשימת החשבונות החסומים כאן.

לכל דיווח אישי, מידע או שאלה, אנא פנו אלינו: ran5000@ בטוויטר או באימייל ran@commun.it